PCOS a jak se zbavit cyst na vaječnících

Co to je PCOS?

PCOS, Syndrom polycystických vaječníků považuji za druh hormonální nerovnováhy. V nerovnováze mohou být hladiny ženských hormonů, ale i mužských (často zvýšené), hormony štítné žlázy i slinivky.

U PCOS jsou nedostatečné hladiny hormonů pro dozrání vajíčka, takže vajíčko se sice při ovulaci vytvoří, ale neodejde, zůstává na vaječníku jako cysta. Když se to děje více měsíců za sebou, je těch cyst hodně = polycystický vaječník.

To může způsobovat:

 • neplodnost
 • bolesti břicha,
 • otok břicha a přibírání na váze,
 • akné a skvrny v obličeji,
 • vypadávání vlasů,
 • zvýšené ochlupení těla apod.

Co je příčinou PCOS?

Příčin může být vícero – v podstatě všechno, co způsobuje hormonální nerovnováhu. Stres, moderní způsob života, nevyvážená strava,… Vypozorovala jsem, že se tato diagnóza často objevuje do půl roku od vysazení hormonální antikoncepce a za dalšího půl roku se může přidat snížená funkce štítné žlázy. Příčinou ale mohou být i bloky na páteři způsobené nedostatkem pohybu nebo naopak jednostrannou pohybovou zátěží…

Co pomůže PCOS odstranit?

Kombinace cvičení a oleje přináší opravu hormonálních hladin. Zpravidla už během jediného cyklu odejdou všechna tato nalepená vajíčka z vaječníku pryč. Máme to mnohokrát ověřeno ultrazvukem, že po měsíci cvičení je vaječník „čistý“.

I ostatní příznaky PCOS postupně mizí. Za předpokladu, že žena cvičí každý den se pak normalizuje cyklus, probíhají pravidelné ovulace a je možné otěhotnět. Doporučuji ale s těhotenstvím nespěchat – jde totiž potom ještě o úspěšné donošení miminka. Je lepší aspoň 4 měsíce v pravidelném cvičení pokračovat, aby se tělo více stabilizovalo, a teprve potom to začít zkoušet. Pokud by došlo k otěhotnění rychleji, např. hned další měsíc, spojte se prosím se mnou pro individuální konzultaci, kde poradím, jak těhotenství úspěšně udržet.

Jak je to možné, že cvičení ovlivňuje hormonální hladiny?

Cvičení HJLJ působí na tělo komplexně. Může pomoci odstranit vícero příčin hormonální nerovnováhy, mnohem víc než jen potravinové doplňky a vitamíny samotné, bez cvičení.

Příčiny, na které HJ a LJ zabírá:

 • bloky na páteři (vzniklé sedavým způsobem života nebo naopak jednostrannou zátěží, asymetrií, chybějícím strečinkem…, které by jinak způsobily nedostatečné prokrvování některých orgánů, aniž bychom to tušili)
 • tím se zlepší nervové zásobeníprokrvení oblasti břicha a pánve
 • zkrácené svaly se jógou protáhnou, povolené se naopak posílí,
 • cviky cíleně masírují břicho a aktivují hormonální žlázy, aby fungovaly správně
 • Důležitý je protistresový účinek těchto cviků – stres totiž dokáže hormony pěkně pozlobit. Více se můžete dočíst i v tomto článku.

Jak často by se mělo cvičit?

Na svých kurzech vždy doporučuji cvičit každý den. Každé ženě doporučuji udělat pokus – vydržet každodenní cvičení po dobu 3 měsíců a pak si opětovně vyplnit dotazník a porovnat výsledky se vstupním dotazníkem. Ještě před začátkem pravidelného cvičení doporučuji nechat si navíc vyšetřit i hormonální hladiny z krve. Po 2 až 3 měsících cvičení je zopakovat. Pak už by měla každá vidět černé na bílém, zda bylo cvičení přínosem a zda bude v každodenním cvičení pokračovat. U některých žen ale došlo ke znovuobjevení některých symptomů, když cvičení redukovaly na obden. Aby se cítily zase dobře, musely obnovit každodenní cvičení. Podobnou zkušenost uvádí i Dinah Rodrigues, zakladatelka Hormonální jógy, v jedné ze svých knih.

Co když ani pak výsledky nejsou?

U většiny účastnic se výsledky dostaví. Pokud tomu tak není, doporučuji si stáhnout e-book zdarma „Nejčastější chyba proč Vám Hormonální jóga nefunguje. Aneb ať Vám cvičení přináší ty nejlepší výsledky.“ U mnoha žen to bylo přesně ono.

Doporučuji vedle Hormonální jógy vyzkoušet i Lunární jógu (a naopak). Každá žena je jiná a může jí vyhovovat jiný styl cvičení. Jaký je rozdíl mezi Lunární a Hormonální jógou naleznete v tomto článku.

Pokud ani takto očekávané výsledky nepřicházejí, doporučuji individuální konzultaci anebo si přijít zopakovat na některý z mých seminářů. Už samotná účast na semináři ať Lunární, tak Hormonální jógy může udělat obrovský posun k lepšímu – je možné zde načerpat množství životní energie, která nastartuje léčebné procesy. Uvolní se ztuhlá místa a tím se obnoví dobré proudění krve, lymfy a energie k důležitým orgánům. Navíc vedle cvičení sděluji i mnoho teoretických informací, jak si v běžném životě drobnými detaily pečovat o své hormonální hladiny. Jeden detail ke druhému a celkový výsledek je pak úžasný.

Co když někdo každý den cvičit nemůže?

Pak je tu taková berlička v podobě diosgeninového oleje s extraktem z jamu. Na hormonální úrovni funguje podobně jako cvičení LJ nebo HJ – uvádí hladiny hormonů do optima vzhledem k věku a cysty mizí. Navíc jsou k němu zdarma kuličky na odstranění následků užívání chemických hormonů, které mohou přinést zásadní zlepšení, zejména pokud je žena po vysazení HA nebo po stimulaci během IVF.

Odkud jsem čerpala tyto informace?

Tyto informace jsem nasbírala během 12 let praxe v oboru, kdy jsem na svých seminářích pozorovala, jak cvičení funguje a jak zabírá u různých potíží.

Martina Mangová
Jsem ta pravá pro ženy s nepravidelnostmi cyklu či v předčasné menopauze, protože dokážu odhalit pravé příčiny potíží a navrhnout to nejrychlejší trvalé řešení.
Komentáře