Hormonální antikoncepci po mých zkušenostech nikomu nedoporučuji

Hormonální antikoncepci (HA) považuji za jednu z hlavních příčin hormonálních potíží a neplodnosti žen i mužů. Osobní příběhy žen i lékařek a jejich zkušenosti s užíváním HA můžete nalézt v knize Život bez hormonální antikoncepce, kterou upřímně všem doporučuji přečíst. Považuji ji za velmi důležitou. Bylo by dobré, aby se dostala zejména k mladým dívkám, které někdy dostanou HA ve velmi raném věku jako lék na menstruační potíže. Přitom po vysazení HA užívané několik let, jsou následky u těchto dívek mnohdy velmi závažné a smutné…

Tuto důležitou knihu je možné si objednat se slevou zde.

Jaká je má osobní zkušenost s užíváním HA?

Už od mých asi 20 let jsem se zajímala o přirozené metody antikoncepce, ale všechny selhaly. Byla jsem zoufalá, tak jsem nakonec skončila u hormonální antikoncepce. Vybrala jsem si tu, která dle reklamy zajišťovala bezchybnou pleť, i když jsem s ní tehdy žádné problémy neměla.

Zpočátku jsem ji snášela velmi dobře – cítila jsem se skvěle, nic nápadného se nedělo. Po čase jsem pozorovala, že se mi začínají tvořit pigmentové skvrny a že musím velmi opatrně se stravou. Nesnášela jsem fritovaná jídla, takže z mého jídelníčku postupně zmizely hranolky, řízky, tatarka apod. Musela jsem přestat i s kávou a sladkostmi – tady už jsem pozorovala jasnou souvislost – do dvou hodin od kávy se mi vytvořil zánětlivý pupínek na obličeji. Pupínky se ale tvořily více a více, i bez kávy, až jsem si vypěstovala akné. Pigmentové skvrny byly stále větší a výraznější a dalo mi stále více práce je zamaskovat. Také jsem se musela chránit před sluncem, což mi vůbec nevyhovovalo.

HA jsem musela vysadit, pokračovat by bylo sebezničující. Hormonální antikoncepce mi přinesla naprostý opak toho, co slibovala. Před jejím užíváním jsem měla pleť v pořádku, ale během užívání HA, a obzvlášť po jejím vysazení nastala exploze akné.

Musela jsem pak několik let užívat antibiotika, aby se pleť udržela v přijatelných mezích.

Tělo mě nutilo k ještě větší dietě. Jakákoli dietní chyba vedla ke zhoršení akné. Pigmentové skvrny se zpočátku takřka nezlepšovaly, jen se posunovaly, měnily své místo. Naštěstí jsem dostala doporučení na skvělou léčitelku z Brna, která mi moc pomohla.

Upravila mi ještě víc stravu, aby hlouběji ulevila játrům, žlučníku, slinivce a ledvinám a tyto orgány se mohly postupně regenerovat od zátěže a následků, které jim HA způsobila. Namíchala mi čaj na zklidnění. Až s odstupem času jsem poznala, jak moc jsem ho potřebovala. Byla jsem totiž tenkrát velmi vznětlivá, což mohla způsobovat právě nadměrná zátěž jater a žlučníku.

Vše se začalo konečně zlepšovat a já jsem se odrazila ode dna…

V dietě jsem ale musela pokračovat, má pleť byla stále velmi citlivá a na jakýkoli stres jsem reagovala zhoršením akné.

Samozřejmě jsem i nadále pokračovala v hledání nějakých přirozených metod antikoncepce, protože bylo jasné, že se k HA ze zdravotních důvodů nemůžu vrátit.

Dostala se ke mně kniha od Adelheid Ohligové Lunární jóga – jemná cesta k plodnosti, která mne zaujala. Jak jsem v ní listovala, objevila jsem tance na vyvolání menstruace, které mi nešly z hlavy. Tak jsem vyrazila do Rakouska na první víkendový seminář, kterým vlastně hned začalo mé tříleté studium Lunární jógy. V této době mi LJ velmi pomohla – velmi jsem se zklidnila, zmizel obrovský stres z nechtěného otěhotnění, odstranila jsem některé škodlivé vzorce chování, uvědomila si mnoho souvislostí a mé zdraví se velmi zlepšilo. Několik měsíců po získání certifikátu z Lunární jógy (rozsah 500 hodin) jsem ještě letěla do Düsseldorfu za Dinou Rodrigues udělat certifikát z Hormonální jógy pro ženy.

Ještě stále jsem trpěla na následky užívání hormonální antikoncepce, i když to už bylo více než 6 let od jejího vysazení. Hormonální potíže typu nepravidelná nebo bolestivá menstruace jsem neměla, protože jsem si vždy cvičila svoji sestavičku proti bolestem zad a Lunární jógu. Měla jsem ale akné v obličeji, pokulhávající játra a slinivku, zcela vyčerpané nadledvinky a rozkolísanou funkci štítné žlázy.

Nečekala jsem, že by mi v tom Hormonální jóga mohla nějak pomoci. Proto mě překvapilo, když se mi po několika týdnech cvičení zcela zahojilo silné akné v obličeji a zároveň jsem se rychle zotavovala z chronické únavy (z vyhoření).

Nyní učím oba druhy jógy již třináct let. Díky ohlasům ze seminářů vím, že obě pomáhají velmi rychle se zbavit následků užívání HA – obnovují ovulace, menstruační cyklus, plodnost apod. Já sama na sobě pozoruji ještě nějaké mírné následky užívání HA (18 let od vysazení!). Sice se to zlepšuje, což je skvělé, ale kdybych to věděla dopředu, kdyby mě někdo upozornil, jak silně mohou chemické hormony na roky ovlivňovat zdraví a kvalitu života nebo kdybych tenkrát brala vážně vedlejší účinky uvedené v příbalovém letáku, nikdy bych HA nezačala užívat.

Na cvičeních i víkendových seminářích mívám mnoho mladých žen, které po vysazení HA mají diagnózy jako polycystické vaječníky (PCOS), zvýšený prolaktin, anovulační cykly, ovariální selhání, nízká ovariální rezerva, předčasný přechod, snížená funkce štítné žlázy, neplodnost apod. Naštěstí jim cvičení společně s dalšími opatřeními dokáže rychle pomoct. Jedním z osvědčených prostředků je i diosgeninový olej s extraktem z jamu, který společně s kuličkami pro játra, žlučník a ledviny dokáže zmírnit nebo dokonce odstranit následky užívání HA.

Proto apeluji na všechny ženy, které si přečetly tento článek – opravdu velmi dobře zvažte, zda vám za všechny vedlejší účinky HA stojí. Mnoho dalších zkušeností s užíváním HA, včetně informací od odborníků najdete ve zmiňované knize Život bez hormonální antikoncepce.

Prosím, šiřme toto poselství dále. Neužívejte vy, a ani nedávejte mladičkým dcerám hormonální antikoncepci např. jen kvůli bolestivé menstruaci, jsou i jiná, mnohem, mnohem lepší řešení!! Dozvíte se je mimo jiné i na seminářích Lunární nebo Hormonální jógy.

Martina Mangová
Jsem ta pravá pro ženy s nepravidelnostmi cyklu či v předčasné menopauze, protože dokážu odhalit pravé příčiny potíží a navrhnout to nejrychlejší trvalé řešení.
Komentáře