Paní Adelheid Ohligová, zakladatelka Luna Yogy, začala cvičit jógu ve svých 18 letech na studiích ve Vídni. Od malička jedla vegetariánsky, nepila, nekouřila, žila velmi zdravě. Řeklo by se, že pro své zdraví dělala maximum.
Proto ji velmi překvapilo, když měla ve svých asi 30 letech nález na děložním hrdle. Udělala nějaká opatření, ale víc to neřešila. Když se ale za rok diagnóza opakovala a lékařka navrhla odstranění dělohy, to s ní zatřepalo. Proč zrovna já?
Začala zkoumat příčiny. Vždyť všechno dělá dobře, tak co má ještě na to vliv? Zjistila, že na sebe byla velmi přísná – byla výbornou studentkou, výbornou novinářkou, vše chtěla dělat dokonale… Tehdejší jóga to ještě podporovala. Taky byla velmi přísná, asketická, odříkání. Tenkrát vyučovali jógu zejména muži, guruové či mistři. Jejich styl byl tvrdý, asketický, možná ovlivněný vojenskými směry.
Adelheid zároveň již třetím rokem nemenstruovala, jako by se vytratila ženskost z jejího těla. Zprvu jí to vyhovovalo, ale jakmile se objevila diagnóza, rozhodla se to řešit. Vyhledala Avivu Steinerovou, tanečnici z Izraele, která v 60. letech vytvořila menstruační gymnastiku. Začala se její postup na vyvolání menstruace učit a hned čtvrtý den se rozmenstruovala, což ji nadchlo. To pro ni bylo signálem k uzdravování. Začala u ní její metodu studovat.
Navíc si začala experimentovat ve svém každodenním cvičení jógy, cviky přizpůsobovala ženskému tělu a vnášela do cvičení jemnost, ohleduplnost ke svému tělu. Hledala, co je pro tělo léčivé. Pracovala i s dechem, (který dokáže povolit místa sevřená stresem) objevovala tantru a moderní tělesné terapie.
I tance Avivy si upravila jógovým způsobem – zpomalila je na rychlost dechu. Když to Aviva zjistila, dala jí podnět k vytvoření vlastního stylu jógy. Adelheid pak hledala, jak tento velmi ženský styl, u kterého pro ni hrál velkou roli menstruační cyklus, nazvat. A protože nám měsíc na obloze tuto cykličnost připomíná, vznikl název Luna Yoga.
Zároveň vyhledávala šamany a léčitele přírodních národů, žijících tradičním způsobem. Pozorovala, jak tyto národy žijí a jak si udržují své zdraví. Je tím ovlivněno mnoho cviků Lunární jógy.
Své zkušenosti z cesty uzdravování pak shrnula do knihy Luna Yoga – Jemná cesta k plodnosti. Tyto cviky můžete vyzkoušet na hodinách a kurzech Lunární jógy.
Já jsem tuto knihu objevila v roce 2003, kdy vyšla u nás. V té době jsem věděla, že už ze zdravotních důvodů nemohu dál užívat hormonální antikoncepci. Měla jsem silné akné, pigmentové skvrny, alergie a oslabená játra. Měla jsem 3 děti a neplánovala další. Přirozené metody antikoncepce mně v minulosti zklamaly, proto mě velmi zaujaly její tance na vyvolání menstruace. Tušila jsem, že bych si takto mohla svoji plodnost řídit. (Později se mi to během studia potvrdilo – zjistila jsem, že tyto tance byly tenkrát v Izraeli jedinou možností, jak mohla žena přerušit nechtěné těhotenství.)
Cvičila jsem si zpočátku podle knihy a byla cviky nadšená. Velmi mě nabíjely energií a uklidňovaly, ale tance na vyvolání menstruace jsem si netroufala zkusit. Proto jsem hned vyhledala první seminář LJ a vydala se na něj. Byla jsem překvapená, jak jsou cviky jiné, než jsem je cvičila já. Jak se zkušenou lektorkou ještě lépe fungují. Okamžitě jsem pocítila další hojivé účinky na svém těla i duši.
Rozhodla jsem se tedy LJ studovat a tento nádherně ženský a unikátní styl jógy přinést do naší republiky. Od roku 2006 vedu semináře a kurzy Luna Yogy u nás.
LJ je velmi rozšířená zejména v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Díky tomu máme mnoho ohlasů, že se ženám podařilo například zbavit bolestí při menstruaci, úspěšně otěhotněly a donosily miminko, anebo přechodem prošly zcela bez potíží. Stále více žen chtělo předávat tento úžasný druh jógy dál, stejně jako já. Proto paní Adelheid vyškoluje lektorky Lunární Jógy již asi 25 let.