Je zamlklé těhotenství „novinkou“ dnešní doby?

Na jedné charitativní akci v Drážďanech v Německu, jsem měla možnost se setkat se svojí dlouholetou přítelkyní Frederikou. Ona působí již dlouhé roky v Coburgu v západním Německu jako zkušená gynekoložka a profesorka na vysoké škole. Konzultovala jsem s ní příčiny zamlklého těhotenství“.

Frederiko, zdá se mi, že se tato diagnóza poslední době objevuje poměrně často.

Nemyslím si, že by se to dělo častěji než v minulosti. Jen se k tomu změnil přístup žen. Tenkrát, před 30 lety, když se to stalo ženě ve věku kolem 20 let, to ženy spíš vítaly, neběhaly ihned při několika denním zpoždění menstruace k lékaři zjišťovat, zda už jsou těhotné. Ani se neprodávaly těhotenské testy v každé drogerii. A také nebylo obvyklé používání ultrazvuku na začátku těhotenství. Prostě si jen řekly, že to „dostaly“ o 14 dní později a je to nějaká nepravidelnost.

Dnes, když se to stane 40-leté ženě, je to taková malá tragédie.

Jaké jsou příčiny zamlklého těhotenství?

Příčiny v podstatě neznáme. Pravděpodobně se to dělo ženám i v dřívějších dobách, jen tenkrát z toho měly ženy spíš radost. Tenkrát nebyly ultrazvuky, tak se to spíš považovalo za opožděnou menstruaci než za zamlklé těhotenství.

Ženské tělo se v tomto případě chová: všechno nebo nic. Napůl dobré dítě nebere.

Při začínajícím těhotenství se zakládá plodový váčekplacenta. Pokud se v plodovém váčku miminko přestane vyvíjet, těhotenství zanikne. Kvůli placentě to ale může ještě nějaký čas trvat, než se spustí menstruace, někdy i 5 týdnů.

Někteří lékaři v České republice navrhují ženám okamžitou kyretáž hned druhý den po zjištění zamlklého těhotenství. Jaký je Váš názor?

Já tento postup nedoporučuji. Je to zásah do citlivé sliznice dělohy i do děložního hrdla. Je prováděn pod narkózou, což samo o sobě už může nést riziko. K tomu je tam například i riziko infekce, nadměrného poranění, jizev, srůstů a podobně. Postupy bez narkózy s lokálním umrtvením se mi jeví jako ještě rizikovější. Jsem rozhodně pro přirozený postup, kdy žena vyčkává, až se menstruace sama spustí. Pro lékaře je to vyčkávání ale nevýhodné. Není pro něj spojené s žádnou finanční odměnou. Pokud ženě nabídne zákrok pod narkózou, tam samozřejmě vydělává dobré peníze.

Existuje nějaká prevence zamlklého těhotenství? Může tomu žena nějak zabránit a těhotenství zachránit?

Rozhodně doporučuji cvičení. Mohou to být různé pohybové aktivity – od jógy přes různé fyzioterapie a podobně. Je vědecky dokázáno, že cvičení zlepší prokrvení dělohy o více než 50 %. Takovéhoto úspěchu se nám nepodaří docílit žádným lékem. Těch vědeckých výzkumů je v dnešní době už hodně.

Lunární jóga, jak jsem ji poznala, se na lepší prokrvení břicha specializuje, což je skvělé. A začínající těhotenství v jejím případě není kontraindikací. Ženy si tedy mohou po otěhotnění pokračovat v pravidelném blahodárném cvičení.

V Lunární józe existuje postup na vyvolání menstruace. Doporučovala byste ženám, tento postup v případě zamlklého těhotenství použít?

Rozhodně doporučovala. Je to přirozený postup bez použití násilných prostředků. Může urychlit celý proces odloučení placenty a zamlklého zárodku. V tomto případě nehrozí riziko jako u operativního zákroku.

Frederiko, děkuji za rozhovor a těším se zase někdy na setkání.

Poznámka:

Pokud byste chtěli znát speciální cviky na udržení těhotenství a další důležité rady (Metoda Martiny Mangové), je možné se zúčastnit některého z kurzů (na každém semináři pro Vás mohu zařadit cviky na přání a můžete se na cokoli zeptat) anebo si telefonicky domluvit individuální hodinu.

Martina Mangová
Jsem ta pravá pro ženy s nepravidelnostmi cyklu či v předčasné menopauze, protože dokážu odhalit pravé příčiny potíží a navrhnout to nejrychlejší trvalé řešení.
Komentáře