Deset let rostl*, aby nám 14 dní dělal radost – a pak? Vyhodit ho je vlastně škoda.
Můžeme z něj udělat koupel, mazání na klouby, čaj, sirup proti kašli… Samozřejmě ideálně z bio-stromečku, který je bez chemického ošetření. (Už vím, na co mám dávat příští rok při koupi větší pozor.)
Jehličí vaříme 10 minut zakryté pokličkou (aby nám neutekly éterické oleje). Mezitím si napustíme vanu a dáme do ní sodu nebo remineralizační koupel. Zakrytý hrnec s jehličím doneseme do koupelny, zavřeme dveře a přes cedník vylijeme výluh do vany. Většina éterických olejů se vypaří do vzduchu a provoní koupelnu. Asi 30 minut se koupeme.
Bázická koupel nám pomáhá se rychleji zotavit po fyzické i psychické zátěži, vždy když jsme překyselení nebo když jsme mlsali sladkosti – tak nás opět uvede do acidobazické rovnováhy. Je to prevence osteoporózy. Tato koupel je ideální relaxací po vánočním shonu. Pokud vám nepomůže a vy stále pociťujete stres, řešením může být tento cvik z Lunární jógy.
Podobně jako Alpa se hodí na unavené nohy, bolesti svalů a kloubů, revmatické potíže.
Jehličí zalijeme alkoholem a postavíme na 3 týdny na slunce. Pak přefiltrujeme přes sítko a dáme do tmavé lahve.
Jehličí dáme do mísy a zalijeme horkou (NE vařící) vodou. Vše zakryjeme ručníkem. Pak pod něj strčíme hlavu a inhalujeme několik minut blahodárné éterické oleje, které pomáhají při rýmě i kašli. Když necháme mísu odkrytou, může to být taková velká aromalampa, která provoní celý pokoj.
Jehličnany obsahují látky, které uvolňují ucpaný nos, léčí rýmu, nachlazení a kašel. Zlepšují imunitu, posilují játra a ulevují u migrény. Obsahují vitamín C, karoten, minerální látky a éterické oleje. Pokud neznáte původ a způsob pěstování vašeho stromečku, tak s tímto receptem počkejte až do dubna či května, kdy mají jehličnany krásné mladé a šťavnaté výhonky, a nasbírejte je na nějakém čistém místě v lese.
Nachystáme si:
Na dno sklenice dáme cukr nebo med a vrstvíme výhonky, cukr a občas plátek citronu. Poslední vrstvu tvoří cukr nebo med. Můžeme výhonky trochu upěchovat vařečkou, aby lépe pustily šťávu. Dáme asi na měsíc na tmavé místo, pak slijeme šťávu do lahviček. Uchováme v ledničce.
Pokud byste chtěli sirup mít i na zimu, je potřeba ho povařit a plnit do lahví ještě vroucí.
* doba pěstování každého druhu stromku je jiná, do výšky 180 cm naroste stromek ze semínka za: